ایجاد هفت موزه جدید تو گیلان/لزوم بازنگری درون قوانین میراثی بندر انزلی

به گزارش ایسنا، شهرود امیر انتخابی با اظهار این که گیلان علاوه کنار ساحل و غرق کردن و جنگل به شمارش کشفیات و آثار و همچنین محوطه های تاریخی موجود همیشه متناسب توجه گردشگران بوده است، افزود: با این حیات از سوی مسئولان در این شالوده ناچیز لطفی شده، از طرف بوسیله نشانی مثال موزه گنجینه رشت با بیش از ۴۰ هزار اشیا باستانی در در خود رشت هم غریبه است و تا اینکه تابلویی برای معرفی محل و دست خط دسترسی بوسیله این موزه وجود ندارد.

او با اشاره به بود ۱۷ موزه در استان گفت: از این تعداد، ۱۳ ارسی سرپا بوده و دارای امکانات طولانی ملکی هستند و چهار موزه امکانات لازم را ندارند، مهمترین امکانات موزه، تجهیز آن به دوربین های مداربسته تو راستای حفاظت و حراست از آن است.

وی با تاکید بر ایفا کشفیات و کاوش های باستان شناس در سه ده تاریخی املش، رودبار و تالش در طول سال های گذشته، اضافه کرد: با این وجود این شهرهاهیچ گاه دارای موزه نبوده اند و آثار کشف شده از آنها تو بیرون از این شهرها محافظت می شوند.

او همچنین بوسیله تکمیل موزه رودبار اشاره کرد و افزود: زمین موزه املش خریداری شده و کلنگ آن به زمین خورده است. کاخ سردار امجد در شهر تالش نیز با تعاملات انجام شده و پس از گذراندن مراحل لازم به عنوان موزه این شهرستان قدیمی مورد استفاده است.

ارسی ای برای شناسایی سواحل دریای خزر و کشتی های غوطه شده

امیرانتخابی با اشاره به ساختن موزه بنادر و دریانوردی در بندرانزلی همچنین اعتراف کرد: تفاهم مجله ای بین سازمان کل های میراث فرهنگی، اداره بنادر و دریانوردی و مرکز اقیانوس شناسی گیلان منعقد شده که بر اساس آن قرار است، ارسی ای بخاطر خبر و ثبت سواحل دریای خزر و کشتی های غرق شده در آن بخاطر نمایش یکسره مردم تأسیس و نصیب برداری شود.

امیر انتخابی با اشاره به حیات چند کفش خصوصی داخل گیلان نیز گفت: با توجه به تجهیز کفش گنجینه رشت در صورت تأسیس سه موزه در این سه گانه شهر، حراست اشیای تاریخی آن با سهولت بیشتری انجام می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان درباره ی سفینه تاریخی «کرگانرود» در محدوده «قروق» شهر تالش نیز اشعار کرد: بایگانی کشتی کرگانرود معروف بوسیله «قروق» بوسیله دفتر ثبت آثار تاریخی راه اندازی میراث فرهنگی، ارسال شده و شهرداری تالش تا زمان رسیدگی به ضبط این سفینه بخاطر ثبت ملی، مسئولیت مراقبت از این کشتی را برعهده گرفته است.

لزوم بازنگری قوانین میراثی در بندر انزلی

او همچنین از عجله در روند مرمت خانه مسکونی بانک ملی انزلی خبر عدالت و با رمز بوسیله این که مرمت این بنای تاریخی، درون دستور فرمان فرمانداری این شهرستان و دایره کل میراث فرهنگی استان قرار دارد، افزود: این بنا که زمان تاسیس آن بوسیله گرداگرد پهلوی مبدا برمی گردد، در ابد به مسکن «قندچیان» معروف بوده است.

وی با اشاره به ثبت این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی کشور، همچنین گفت: داخل نشستی مشترک با فرمانداری، تعجیل در روانی مرمت بنای تاریخی بانک ملی در دستور کار راحتی گرفت و قرار است تا ته شهریور پیمانکار به تعهدات خود عمل کرده و مرمت نمای حکم تحویل داده شود.

وی همچنین سازماندهی بناهای تاریخی میدان انزلی را نیازمند بازنگری در قوانین دانست و افزود: برای بازسازی بناهای تاریخی این میدان برخی از قوانین میراث فرهنگی نیازمند بازنگری است که این اتفاق خارج از حوزه مسئولیت اداره بی مو میراث فرهنگی استان است، درون واقع باید تو خارج از حوزه گیلان مرتفع شود.

او با اشاره بوسیله آماده شدن بایگانی بناهای تاریخی میدان مرکزی بندرانزلی و مطرح کردن مشکلات میراثی آن با سازمان میراث فرهنگی کشور، نسبت بوسیله لزوم تغییر نمای دو بانک فراغت گرفته درون میدان امام این دهات تاکید کرد و افزود: آن ها باید نمای خود را به نمای سنتی تغییر داده و حساسیت های میراثی را تعظیم کنند تا علاوه بر ایفا مطالبات مردم، منظر شهری با بافت تاریخی حفظ شده و شهر از این لباس بهم ریخته خلاص شود.

امیر انتخابی همچنین از ثبت ملی عمارت گمرک آستارا در فهرست آثار ملی خبر داد و مداومت کرد: این رفتار به استاندار گیلان ابلاغ شده است.

انتهای پیام