«ماکس فون سیدو» درگذشت

بوسیله گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، «ماکس فون سیدو» که در بسیار از در کشش دوران صنف ای خود در بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی نقش آفرینی کرده است به خشکی امدن شالوده اعلام همسرش «کترین لم سیدون» داخل سن ۹۰ سالگی در فرانسه درگذشته است. 

او در سال ۱۹۲۹ داخل سوئد متولد شد و در آکادمی سلطنتی تئاتر دراماتیک استکهلم بوسیله تحصیل پرداخت و در در اولین تجربه سینمایی خود در فیلم «تنها یک مام» (۱۹۴۹) و «خانم جولی» (۱۹۵۱) از ساخته های «آلف خوباریا» طبق دوربین رفت. 

«فون سیدو» در سال ۱۹۵۵ با «اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای دنیا آشنا شد و در مجموع در ۱۱ فیلم از مخلوق های «برگمن» از عموم فیلم معروف «مهر هفتم» (۱۹۵۷) ورزش کرد.

او داخل دهه ۱۹۶۰ میلادی به همکاری خود را با هالیوود آغاز کرد و در فیلم «بزرگترین داستان گفته شده» (۱۹۶۵) مخلوق «جورج استیونس» و فیلم «نامه کرملین» (۱۹۷۰) به کارگردانی «جان هیوستون» بازی کرد. 

«ماکس فون سیدو» بخاطر بازی تو فیلم های «هاوایی» (۱۹۶۶) مخلوق «جورح روی هیلز» و فیلم جریان ساز «جن گیر» ساخته معروف «ویلیام فردکین» (۱۹۷۳)، دو جنین داوطلب کسب جایزه گلدن گلوب شد. او تو دهه ۱۹۸۰ در فیلم هایی در مقابل «تپه ماسه» (۱۹۸۴) ساخته «دیوید لینچ» و «هانا و خواهرانش» (۱۹۸۶) به کارگردانی «وودی آلن» نقش آفرینی کرد. 

این هنرمند سوئدی همچنین در سال ۱۹۸۳ در فیلم «هرگز نگو هرگز» از مجموعه فیلم های «جیمز باند» بازی کرد و البته پیش از آن بازی داخل نقش اصلی فیلم «دکتر تازه» را رد کرده حیات. 

او اولین نامزدی اسکارش را تو سال ۱۹۸۹ برای بازی تو فیلم «پله برنده بازی» ساخته «بیل آگست» کسب کرد و در سال ۲۰۱۲ بخاطر بازی تو فیلم «فوق العاده اهتزاز و بیش از حد نزدیک» به کارگردانی «استفن دالدری» برای دومین بار داوخواه مزد آکادمی اسکار شد. 

«ماکس فون سیدو» تو سال ۱۹۸۲ بخاطر ورزش در فیلم «تصعید عقاب» ساخته «یان تروئل» جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره ونیز را به خانه برد و در سال ۲۰۰۴ نیز جایزه جشنواره کن را شهود کرد. 

بازی تو فیلم های «گزارش اقلیت» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ»، «جزیره شاتر» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و فیلم «بحران ستارگان: نیرو برمی خیزد» از عموم دیگر آثار داخل ترازنامه درخشان سینمایی «ماکس فون سیدو» هستند. 

او نیز در نقش یکی از شخصیت های کلیدی سریال «بازی تاج و تخت» همچنین بازی کرد و داخل یکی از آخرین نقش آفرینی های خود تو فیلم «کورسک» مصنوع «توماس وینترباتم» داخل سال ۲۰۱۸ بازی کرده بود. 

انتهای پیام