پل غلتان Cody Dock؛ جسارتی معمارانه با شعار احیای جاذبه های طبیعی فراموش شده

مقاله های مرتبط:پل موسی، جایی که آب بخاطر عبور شما راه باز می کند10 پل شگفت انگیز دنیا

پل غلتان Cody Dock ایده ی خلاقانه ی توماس رندال پیج (Thomas Randall-Page) معمار انگلیسی است که مسیری بخاطر عبور افراد از گردنه ی لنگرگاه Cody ایجاد خواهد کرد و درعین حال، عایق از عبور و مرور قایق ها تو والا پل نیز نخواهد شد. لنگرگاه Cody در شرق لندن که جزئی از میراث تاریخی به جای مانده از عهد ملکه ی ویکتوریا به شمار می آید، مدت ها است به دلیل بی توجهی مسئولان و ساکنان بومی، به محلی برای انباشت زباله تبدیل شده است. درون سال های اخیر، بنیاد صدقه ی Gasworks Dock Partnership با همکاری نیروهای داوخواه تلاش هایی برای احیای این لنگرگاه با هدف تحول آن به قطب اقتصادی فرهنگی آغاز کرده است و توماس رندال پیج امیدوار است این پل غلتان فولادی به نماد جامعه ی عجیب خلاقی بدل شود که Cody Dock را متحول خواهند کرد.

این سازه متشکل از فریم مربع لباس فولادی است که با حرکت روی ریل های موج دار نصب شده به خشکی امدن دیواره های آب راه، می تواند از پل پیاده رو به طاقی برای عبور کرجی ها تبدیل شکل دهد. بوسیله کارگیری وزنه های تعادل در قاب فولادی این پل، ایده ای متأثر از عادت های مرسوم مهندسی در دوران ملکه ی ویکتوریا است که امکان بازگشت سازه بوسیله وضعیت قبلی را، بدون نیاز به نیروی موتور یا الکتریسیته فراهم می آورد. 

رندال پیج درون این باره می گوید:این پل با سوگ بوسیله موازات حروف آبی که از روی آن عبور می کند، بیش از هرچیز وام دار پیشینیان ویکتوریایی خویشتن است. آن ها می دانستند لول اعطا کردن سازه های سنگین و ارشد مستلزم حیات نوعی تعادل در سیستم است و طرح من دقیقا بر همین مبنا عمل می درنگ. امیدوارم این پل به عنوان بخشی از پروژه ی بلندپروازانه ی احداث پیاده متد و مسیر حرکت دورانی سواری تو امتداد رودخانه «لی» بتواند به نماد اجتماع ی خلاق و پویایی تبدیل شود که اینجا در حال لباس گیری است.

جمع آوری بودجه بخاطر احداث این پل که از حدود چهار ماه پیش در وب سایت Spacehive آغاز شده است، تا اواخر اوت دنباله خواهد داشت. توماس رندال پیج جزئیات این پروژه را درون ویدئویی تشریح کرده است که باهم می بینیم.

دانلود از آپاراتبیشتر بخوانید:اثبات مکرر استعداد لئوناردو داوینچی با بازسازی طرح او برای پیدایش طولانی ترین پل جهانچرا هیچ پلی روی رود آمازون ساخته نشده است؟فروریختن پل های فرسوده در ایتالیاچرا معماران طراحان تجربه کاربری چیره دستی می شوندطراحی تویی آپارتمان؛ ایده ای مینمالیستی و آرامش پاره