پردازنده های گرافیکی جدید انویدیا ۷۵ درصد سریع تر از نسل کنونی خواهند بود

انویدیا در حفظ کردن اطلاعات طایفه بعدی معماری پردازنده های گرافیکی خویشتن موسوم به امپر (Ampere) دقت بالایی به خرج داده است، اما ظاهرا همکاران آن ها درون میدان کامپیوترهای فوق قدرتمند (HPC) مأموریت انتشار اطلاعات و آماده کردن میدان را برعهده گرفته اند. گزارش های جدید توقع می کنند که دانشگاه انویدیا در ابرکامپیوتر بعدی خویشتن به اشتهار Big Red 200 از پردازنده های گرافیکی نسل اینده انویدیا استفاده خواهد کرد. همین خبر، باز بی آرامی میدان را برای محصولات قدرتمندتر انویدیا در دسته ی پردازش فوق قوی، تشنه می بطی ء.مقاله های مرتبط:انویدیا کارت گرافیک ۱۶ و ۲۰ گیابایتی به بازار نمایش می کند؛ مشخصات احتمالی بی پرده شدانویدیا داخل GTC 2020 از پردازنده گرافیکی هفت نانومتری Ampere رونمایی می نرم

برد ویلر، دستیار بزرگ فناوری اطلاعات و مدیر فناوری داخل دانشگاه ایندیانا می گوید که ابرکامپیوتر Big Red 200 در جشن ۲۰۰ سالگی دانشگاه رونمایی خواهد شد. ابرکامپیوتر مذکور برای کاربردهای مرسوم HPC و همچنین وظایف متمرکز پهلو کاربردهای فهمیدن مصنوعی ترقی می یابد. ابرکامپیوتر دانشگاه ایندیانا دو فاز مدل سازی دارد که فاز اول آن حالا مشغول به فعالیت است و از ۶۷۲ نوت دوال سوکت با پردازنده های AMD EPYC 7742 بهره می برد. پردازنده های مذکور فراهم به ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته ی پردازشی هستند. درنتیجه Big Red 200 در فاز کنونی به ۸۶،۰۱۶ هسته و ۱۷۲،۰۳۲ لفافه ی پردازشی حاضر است.

فاز دوم ابرکامپیوتر دانشگاه ایندیانا جذاب تر از فاز کنونی به دیدن می رسد. وقتی این بخش از ابرکامپیوتر تو تابستان امسال وارد فاز عملیاتی شود، خیر تنها پردازنده های اپیک بیشتری را به مدار می افزاید، بلکه از قدرت پردازشی GPUهای جدید انویدیا هم یکروز خواهد برد. مهندسان و مدیران ایندیانا مطلع غرض داشتند تا از پردازنده های Tesla V100 مبتنی بر معماری ولتا در کامپیوتر خویشتن مصرف کنند. ویلر می گوید آن ها پس از مدتی تصمیم گرفتند تا با صبر بیشتر، منتظر آماده شدن پردازنده های مبتنی به خشکی امدن امپر بمانند. به همین دلیل ایده ی پیاده سازی ابرکامپیوتر تو دو فاز مطرح شد.

امپر نسبت بوسیله تورینگ، پردازنده های گرافیکی قدرتمند و کمتر استفاده تر ارائه می کند

طراحی بدوی ی ابرکامپیوتر Big Red 200، قدرت پردازشی ۵/۹ پتافلاپس را پیش بینی کرده بود، اما اکنون غلبه هشت پتافلاپس بخاطر این غول پردازشی تقاضا می شود. هر نود پردازشی درون ابرکامپیوتر جدید دانشگاه ایندیانا، به یک یا دو پردازنده ی گرافیکی نسل پس ازآن انویدیا مهیا خواهد بود. ابرکامپیوتر جدید، باوجود ارائه ی دو پتلافلاپس غلبه پردازشی بیشتر، از تعداد کمتری پردازنده ی گرافیکی استعمال می کند. درواقع تعداد دستور کار ریزی شده برای Big Red 200 کمتر از تعداد پیش بینی شده با پردازنده های تسلا خواهد بود، چون GPU نسل بعد اینده انویدیا ۷۵ درصد قدرت پردازشی بیشتر نمایش می نرم. البته، مقایسه با پردازنده های گرافیکی Tesla V100 مبتنی بر ولتا انجام شده است، چون درحال مهیا هیچ پردازنده ی تسلا مبتنی بر معماری تورینگ (به جز Tesla T4) در میدان وجود ندارد.

معماری های ولتا و تورینگ شباهت های زیادی با تیمار دارند و در تورینگ شاهد نسخه ای نیکوترین شده از معماری هستیم. چنانچه بهبود ۷۰ تا ۷۵ درصدی در محصولات نهایی دیده شود، در نسخه های خصوصی مصرف کننده نیز تماشاگر افزایش غلبه پردازشی بوسیله مقیاس ۵۰ درصد یا حتی بیشتر خواهیم بود. البته تو شایعه های قبلی بی آرامی خوانده بودیم که پردازنده های دودمان اتیه انویدیا، اضافه قدرت ۵۰ درصدی را با اضافه بازدهی دوبرابری نسبت به نسخه های مبتنی پیاده شدن تورینگ به همراه خواهند داشت.

مدیرعامل انویدیا، جنسنگ هوانگ، در مصاحبه های قبلی گفته بود که سهم عمده ای از سفارش نسل بعدی پردازنده های گرافیکی مبتنی بر روش تولید هفت نانومتری توسط TSMC ایفا شده و بخشی نیز به سامسونگ واگذار می شود. او در امتداد هیچ اطلاعات دقیقی از زمان رونمایی نهایی از پردازنده های هفت نانومتری نمایش نکرد. البته مدیر مالی شرکت، کولت کرس، اعلام کرده بود که آن ها اراده شگفت خورده کردن بازار را دارند و بوسیله دنبال زمان ارزان برای رونمایی از غول های هفت نانومتری هستند.

پردازنده های مبتنی کنار معماری امپر خیر تنها در فرایند شطرنجی سازی و سایه زنی عملکرد بهتری خواهند داشت، بلکه در عملیات مبتنی به خشکی امدن رهگیری تلالو نیز متجاوز بهینه تر از کارت های مبتنی به خشکی امدن تورینگ عمل می کنند. در معماری امپر، نیکوترین سازی رهگیری تلالو به استاندارد قابل توجهی انجام می شود و ابدار افزارهای اختصاصی در فرم هسته های RT و Tensor به این بهترین سازی معاون می کنند.

اولین استفاده ها از پردازنده های هفت نانومتری تبار اتیه امپر در Orin SOC دیده شد. بررسی های اولیه نشان می دهد که کل بازار و کارشناسان از عرضه ی بازپسین پردازنده های مبتنی بر امپر شگفت خورده خواهند شد. ازطرفی هنوز زمان زیادی تا نیمه ی دوم سال ۲۰۲۰ باقی است (زمانی که به عنوان موعد رونمایی از امپر گمان زده می شود). ازطرفی با اطلاع دادن زمان تابستان ۲۰۲۰ به عنوان موعد رونمایی از Big Red 200 می توان صدای زیر مردانه رونمایی از امپر را درون GTC 2020 داشت.زومیت را در شبکه های اجتماعی تعاقب کنید:اینستاگرام توییتر یوتیوب تلگرامبیشتر بخوانید:انویدیا ظاهرا ۴ کارت گرافیک تورینگ را با هدف آماده شدن برای امپر از شیار تولید بیرون می کندقدرت پردازش گرافیکی مک مبتنی پیاده شدن آرم احتمالا از پردازنده های رها غصه بهتر خواهد بودشرکت چینی ژائوشین روی کارت گرافیک مجزا فرمان می کندانویدیا با گذر از اینتل سومین همدستی با نرخ حوزه ی نیمه هادی لقب گرفتاپل پشتیبانی از پردازنده های گرافیکی AMD را از macOS ARM64 حذف می کند