احتمالا فیسبوک تو ژانویه ۲۰۲۱ ارز دیجیتال لیبرا را با پشتوانه یک ارز فیات عرضه می کند

بوسیله گزارش رسانه ی arstechnica و به نقل از گوهر آگاه، احتمالا ژانویه ی ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹)، ارز دیجیتال فیسبوک موسوم به لیبرا عرضه خواهد شد. در ابتدا، لیبرا به قیافه استیبل کوین و مبتنی پهلو دلار فعالیت خویشتن را آغاز می کند و کاربران برای معاوضه ی این ارز دیجیتال از کیف پول دیجیتالی موسوم به نُوی (Novy) می توانند استفاده کنند.

لیبرا تابستان ۲۰۱۹ رسما معرفی کردن شد و قرار وجود تا اواخر همان سال، به رخساره ارز دیجیتال با پشتوانه ی سبدی متشکل از ارزهای فیات فعالیت خود را آغاز کند؛ ولی قانون گذاران بوسیله ماهیت لیبرا واکنش نشان دادند و این موضوع عرضه ی ارز دیجیتال یادشده را به تعویق انداخت. آن ها این ارز دیجیتال را تهدیدی برای محرر پولی دانستند و هشدار دادند که لیبرا می تواند برای پول شویی استفاده شود.

آوریل امسال، ۲۷ هیکل هم گذاری لیبرا از تغییراتی در پروگرام های این پروژه وقوف دادند و اعلام کردند لیبرا را به قیافه استیبل کوین هایی ارائه می کنند که با ارز فیات ازجمله دلار و یورو و پوند پشتیبانی می شود. انجمن لیبرا وظیفه ی مدیریت این ارز دیجیتال را برعهده دارد. حال، مدت زیادی تا ارائه ی لیبرا باقی نمانده و گفته می شود فیسبوک در جنین ی نخست استیبل کوین مبتنی کنار دلار آمریکا را ارائه می درنگ. همچنین، استیبل کوین ها ی مبتنی کنار سایر ارزهای فیات و ارز اصلی با پشتوانه ی سبدی از دارایی ها درون مراحل مربوط باینده ارائه خواهند شد.

زمان دقیق عرضه ی لیبرا به تأییدیه ی سازمان نظارت بر بازارهای مالی سوئیس (FINMA) ارتباط دارد تا این ارز دیجیتال بوسیله عنوان سرویس پرداختی بتواند فعالیتش را آغاز کند؛ اما به احتمال زیاد تا ژانویه ی ۲۰۲۱، مجوز این سازمان صادر و لیبرا عرضه می شود. به تعاقب افزایش نگرانی های قاعده گذاران، اواخر سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ تعدادی از بنیاد گذاران اصلی، ازجمله پی پال، مسترکارت، ودافون و ای بِی از هيئت قانونگذاری لیبرا کناره گیری کردند.

باتوجه بوسیله تاریخچه ی فیسبوک مبنی پیاده شدن ابطال حریم خصوصی کاربران شبکه ی مدنی اش، لیبرا با انتقادهای زیادی مواجه شده وجود. حال تعدادی از اعضای انجمن لیبرا معتقدند گمارش استوارت لوی به عنوان نخستین مدیرعامل سندیکا لیبرای فیسبوک درون مه امسال، نقطه ی عطفی برای این پروژه محسوب می شود. از سال ۲۰۱۲، استوارت لوی مدیر بزرگ حقوقی بانک HSBC است و قبلا دستیار وزیر خزانه داری آمریکا تو امور تروریسم و اطلاعات مالی بود.

از تغییرات دیگری که در پروژه ی لیبرا اعمال شد، تغییر اشتهار تجاری کالیبرا بوسیله نُوی (Novi) بود که ظاهرا قرار است بی آرامی زمان با عرضه ی ارز دیجیتالی لیبرا دردسترس قرار گیرد. در ابتدا، صبر وجود کالیبرا به عنوان لذت پول دیجیتال بخاطر کاربران فیسبوک و بخاطر پس انداز ی ارز لیبرا نقشه کشی شود.

گفته می شود اپلیکیشن کیف پول دیجیتالی نُوی در وعده ی اول همه جا عرضه نمی شود و فیسبوک کشورهای پرطرفدار ارز دیجیتال، ازجمله ایالت متحده و آمریکای لاتین را اولویت فراغت می دهد. ناگفته نماند اپلیکیشن پیام رسان مسنجر فیسبوک و واتساپ از نُوی پشتیبانی می کنند و کاربران می توانند این رمزارز را با سایر کاربران تبادل کنند.مقاله های مرتبط:فیسبوک پس از درگیری های بی نهایت قانونی، استراتژی رمزارز لیبرا را تحول می دهدهر آنچه درباره لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک باید بدانید

به نقل از حقیقت آگاه، نُوی بخاطر آغاز فعالیت باید تأییدیه ی شهرهای ایالت متحده را شهود کند و هنوز عاشق صدور مجوز ۱۰ تنظیم کننده ازجمله Bitlicense نیویورک است. علنی نیست فداکار از انبازی های ارشد پیکر کنسرسیوم لیبرا، ازجمله اسپاتیفای و اوبر پس از عرضه ی لیبرا چه برنامه هایی تو نظر دارند و کدام خدمات مبتنی بر لیبرا را سیاق اندازی می کنند. به گزارش فایننشال تایمز، اعضای هم گذاری لیبرا پیش از تنخواه گذاری روی توسعه ی لیبرا صبر می کنند تا بازخورد این ارز دیجیتال را ببینند.

استیبل کوین ها داخل مقایسه با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ارتعاش های مالی کمتری دارند. در هفته ی جاری، ارزش بیت کوین به حدود ۲۰،۰۰۰ دلار رسید و توجه سرمایه گذاران حرفه ای و بانک های مرکزی به این کریپتوکارنسی اصلی روزبه روز بیشتر می شود. همچنین، آغاز همگی گیری ویروس کرونا صنعت پرداخت را از پول نقد به پرداخت های دیجیتالی تحول داده است. حال مشخص ازاله لیبرا پس از عرضه چقدر طرفدار داشته باشد.

ناگفته نماند پی پال از اولین مشارکت هایی وجود که از لیبرا کناره گیری کرد؛ ولی به تازگی اعلام کرده است که پشتیبانی از ارزهای دیجیتال را آغاز می نرم. دن شولمن، مدیرعامل معلول پال، واگذاری پول کاغذی به ارزهای دیجیتال را اتفاق اجتناب ناپذیر دانست.بیشتر بخوانید:برهان ضعف مداوم آمازون در صنعت تاسیس بازی ویدیوییانویدیا تعداد زیادی از GPUهای RTX 3000 را مستقیما به ماینرها فروخته استبنیان گذار هواوی: سیاست مداران آمریکایی طالب از بین عدول کردن هوآوی هستندفرانسه غول های فناوری را ملزم به صیقل مالیات کردسازمان FCC باهم اتحاد کردن ZTE را تهدیدی برای ایمنی ملی آمریکا خواند