۲۰۲۰، سالی که از دست رفت

آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می نرم. از مهمترین اخباری که او امروز (۱۰ دی ماه) بوسیله آنها پرداخته، آینده جهان بعد از ویروس کرونا و قسمت گیتی درون سال ۲۰۲۱ است.

_ «یو اس ای تودی» نوشت: جمهوری خواستگار با دموکرات ها علیه وتوی ترامپ داخل مورد بودجه دفاعی، یک نغمه شدند. مجرا بایدن، اعتراض دولت آمریکا را محکوم کرد. سنا همچنین تو این هفته، به تصمیم باشگاه نمایندگان می پیوندد؛ ضربت خشونت که به رئیس جمهوری زده است.

_ «گاردین»نیز نوشته است: ۲۰۲۰ سالی که از مشت رفت. آیا قرنطینه و محدودسازی در برابر همه گیری ویروس کرونا به خلاصی سیاره زمین کمک کرد؟

_ نیز«لس آنجلس تایمز» نوشته است: کالیفرنیا ایالتی که رهبری مقابله با کووید را داشت، حالا بوسیله ایالتی فرسوده در مقابل این ویروس بدل شده است. آیا تجربه جو بایدن درون بحران سرد، بوسیله او برای نزدیک شدن به روسیه، کمک خواهد کرد؟ به نظر چنین می آید.

جمهوری خواهان در پیوند با دموکرات ها داخل جماعت نمایندگان آمریکا، وتوی ترامپ در مورد بودجه دفاعی را پایمال کردند. مجرای لنف بایدن اعتراض و در رو طالع ترامپ را تو این زمینه، محکوم کرد. اگر سنا همچنین درون این هفته به خشکی امدن تصمیم کمیسیون نمایندگان صحه بگذارد، سیلی خشونت خواهد وجود که به رئیس جمهوری خواهد زد.
 

_ «اکونومیست» نوشته است:  ۱۰۰ جمهوری یا و دموکرات درون مجتمع نمایندگان آمریکا، وتوی بودجه دفاعی ۴۷۱ میلیارد دلاری را عرشه پا نهادند. تو کمیسیون نمایندگان، اکثریت دموکرات ها، تاییدیه و اهدای کمک ۲ هزار دلاری به هر آمریکایی را که از لفظ ترامپ رگه شده بود، راهی سنا کرد. ترامپ بعدتر گفت: چرا ۶۰۰ دلار؟ ۲ هزاره دلار بدهید!

_ این رسانه همچنین تصنیف است: لندن، شهری است که هنوز نمی داند خروج انگلیس از هم گذاری اروپا برای آن چه معنایی دارد؟ منتقدان می گویند به دیدن می رسد پاسخ چنین است؛ خسارت خواهد دید، ولی صدمه نخواهد وجود. منتقدان می گویند میثاق تجاری  انگلیس با انجمن اروپا، شکننده است. شکنندگی آن بیشتر تو خدمات مالی خواهد بود. آنچه که در بیش از یک هزار ورق آمده، پیمانی است که سپرده شد. البته این پیمان بیشتر مراقب ماهیگیران است تا مردان مالی و اقتصاد؛ انگلیس و بانک ها و تنخواه گذاران.

_ تو مطلب دیگری درون اکونومیست آمده است: در آمریکا ۲۰۲۰  سالی بود مالامال از ناهماهنگی، مصیبت و شکست برای دونالد ترامپ؛ آمریکا باید بداند عشق، قدرت است. این شعار حاکم است که «کمتر هراس کن، بیشتر دوست بدار». آنچه که در آمریکا، قیافه نداد. عملکرد معتمد و غلط در سال ۲۰۲۰ می تواند بخاطر ساخت سال ۲۰۲۱ سازنده باشد. سال ۲۰۲۰ سال تجربه دموکراسی برای آمریکا بود. رئیس جمهوری که استیضاح او بوسیله سنا رفت، اما نشد.

* از حاشیه خبرها:

دانشمندان آنچنان که در مجله گاردین آمده، می گویند ویتامین دی را برای مقابله با ویروس کرونا به نان و شیر بیافزایید. درون جهان، بسیاری از مردم ها با سقوط ویتامین دی رو در رو هستند. داخل انگلیس فقط از هر ۵ نفر، ۲ نفر، از نبود ویتامین دی، رنج می برند. تلالو موکد آفتاب در بدن انسان بوسیله تولید و کوشا ساختن ویتامین دی کمک می نرم. پژوهشگران تو اسپانیا می گویند، ۸۴ درصد بیماران کرونایی بستری داخل بیمارستان ها از کمبود مدل ویتامین دی، در رنج بودند. نزول ویتامین دی در کودکان منجر به نرمی استخوان و در بزرگسالان منجر به بیماری های قلبی حاصل از کمبود کلیسیم می شود. دانشمندان می گویند ویتامین دی خیر عزب با وخامت بیماری کرونا مقابله می کند، بلکه بدن را در برابر عفونت غصه حفظ کردن می کند.

انتهای پیام