رویای شفاف؛ معمار و سخن سنج ی رویا خود باشید

درون آینه نگاه می کردم. این حس را داشتم که چیزی جای خودش تراشیدن یا غلط است. انگار کل صورتم از خمیر متین شده بود؛ می توانستم اجزای آن را با لمس دست به اطراف بکشم و جا بوسیله مکان کنم. حس عجیبی که داشتم قوی تر شد. ته ذهنم می دانستم صورتم نباید مثل خمیر این عرض انعطاف پذیر باشد. چنین اتفاقی با قانون دان من تعدی نبود. تصمیم گرفتم در اینترنت برهان آن را جست وجو کنم. چه اتفاقی داشت برای من می افتاد؟ درون یکی از صفحاتی که باز کردم، با این عموم روبه رو شدم: «اگر نتوانستید برای اتفاقی، تشریح حساب دان نمودار کنید، بوسیله ظن بیش دارید خواب می بینید.»

با قرائت کردن این جمله انگار به یکباره داخل ذهنم لامپی روشن شد. البته که داشتم رویا می دیدم! زمان حال خیالم راحت شده بود. کافی بود از خواب بیدار شوم. بخاطر وارد شدن، تنها روحی که به ذهنم رسید این بود که تو خواب، به خواب بروم. چشمانم را بستم و وقتی آن ها را باز کردم، از خواب بااطلاع شده بودم.

آن روز می دانستم اتفاقی که در خواب تجربه کردم، «رؤیای شفاف» است؛ اما ذهنم را بخاطر رویارویی با چنین موقعیتی آماده نکرده بودم؛ بخاطر همین به عزب چیزی که آن لحظه فکر می کردم متوجه شدن تند از رویا بود. چنانچه ذهنم آن روز آمادگی داشت، به محض اینکه فهمیدم دارم خواب می بینم، می توانستم کنترل خواب را به مشت بگیرم و به جای خبردار شدن، دنیای فانتزی مورد دیدن خویشتن را مجسم سازی و امتحان کنم.اقتدار کنترل خواب آرزوی افراد بسیاری است

توانایی کنترل خواب و تجربه ی «واقعیِ» فانتزی ترین اتفاقات، موضع ها و فضاها، آرزوی افراد بسیاری است و برخلاف بسیاری از آرزوها، امکان پیوستن بوسیله آن ممکن است. مطالعات علمی و روانشناختی نشان داده است اغلب افراد دست کم یک وعده تجربه ی رویای شفاف دارند. برای بزمین نشستن عامدانه به آن و به دست قبض کنترل مسیر رویا، اسلوب های کثرت و مؤثری معرفی  و تحقیقات بسیاری انجام شده است. 

اگر درباره ی رویای فروزان کنجکاوید یا دوست دارید راه های تجربه ی آن را یاد بکیرید و معمار دنیای رویا تان باشید، با این مقاله همراه شوید. عناوینی که درون این مقاله خواهید خواند:ستایش رویای درخشنده رویای مشعشع از دید محققانکارکرد مغز هنگام رویای شفافکاربردهای رویای شفاف تکنیک های رویای فروزان مخبر شدن از رویای شفاف خطرات رویای شفاف 

رویای شفاف 

شخصیت اصلی سریال Mr. Robot، الیوت آلدرسون، داخل قسمت نهم فصل دوم این سریال درباره ی رویای ساطع و روش تجربه کردن آن دست افزار می زند. روشی که الیوت برای امتحان ی رویای شفاف به کار می برد، اعاده ذکروار این یکسره است: «ذهن مخبر. بدنه خواب.» الیوت آنقدر این جمله را اعاده می بطی ء تا وارد ضمیر ناخودآگاهش می شود و بدین ترتیب، کنترل رویای خود را به دست می گیرد. 

فیلم هایی همچون تلقین (Inception) نیز به رواج اعطا کردن ایده ی رویای شفاف داخل بین مردم معاون زیادی کردند. در این فیلم می بینیم معماران خواب با مهارتی شگفت انگیز قادر هستند ظاهر و داستان رویای خویشتن و سایرین را برای رسیدن به مقاصد بعضا شرورانه تغییر بدهند. چنین درجه ای از کنترل خواب و شریک شدن در رویای سایرین در دنیای واقعی ممکن نیست؛ ولی با به کارگیری روش هایی، این امکان بود دارد که تا حدی دبیر و کارگردان رویاهای خود شد. 

معمولا زمانی که داخل خوابیم، نمی دانیم اتفاقاتی که تجربه می کنیم، واقعی نیستند و به همین تفکر امتحان ی کابوس در رویا می تواند واقعا ناخوشایند و دلهره آور باشد. به مقاطعه یکی از شخصیت های فیلم تلقین، «وقتی خوابیم، خواب بوسیله نظر واقعی می رسد. عزب وقتی بااطلاع می شویم می فهمیم خوابی که دیدیم در واقع نادیده و غیر معمولی بوده است.» تو رویای شفاف می دانیم دنیای اطراف ما واقعی محو

رویای شفاف (lucid dream) درون واقع تجربه ای است که طی آن هوشیار شویم دنیای اطراف پا بر جا تراشیدن و اتفاقاتی که تجربه می کنیم، نادیده و غیر عادی است و از منطق دنیای بیداری پیروی نمی کند. 

اولین تجربه ی ثبت شده در تاریخچه از رویای شفاف به دوران ارسطو برمی گردد. این فیلسوف یونان باستان در رساله ی «در مورد رویاها»، نوعی خودآگاهی درون حالت خواب را وصف می درنگ: اگر فرد در خواب بداند که خواب است و زمانی که این آگاهی بوسیله ذهنش خطور می کند، نسبت بوسیله حالت رویا خویشتن آگاه باشد، آن نفس خواب همچنان به او محسوس می شود؛ اما در پی این اتفاق، چیزی درون او می گوید آنچه ظاهر شده است چیزی جز رویا حلق.

متشابه دیگر رویاها، رویای شفاف معمولا تو مرحله ی حرکت تند چشم در خواب (REM) اتفاق می افتد. بزرگ سالان غالبا چهار تا شش دوچرخه ی رویا را در طول شب تجربه می کنند که هر حرکت دورانی با REM به سرانجام می رسد. در مرحله ی REM، چشم پشت پلک به تندی حرکت می کند، نفس کشیدن زننده مرطوب می شود، فعالیت عدد اضافه می یابد و فرد مطلع به خواب دیدن می کند.

افراد معمولا ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن، مخبر نخستین REM می شوند و این وعده تقریبا ۱۰ دقیقه طول می کشد. حین خواب، هر حوالی از REM طولانی تر می شود تا اینکه سرانجام به یک ساعت می رسد. در آخرین حرکت دورانی ی مرحله ی REM، ظن تجربه ی رویاهای طولانی نمدار یا رویای درخشنده بیشتر است. 

رویای براق معمولا خودبه خود اتحاد می افتد و چنانچه حافظه برای آن آمادگی نداشته باشد، کنترل اتفاقات و معماری خواب بسیار بغرنج خواهد بود. بااین حال، می نبوغ با بوسیله کارگیری روش های مختلف، هم ضمیر ناخودآگاه را وادار به تجربه ی رویای شفاف کرد و تیمار با کنترل المان های خواب، سطر داستان را مطابق با سلیقه ی خود دگرگونی داد. رویای براق از رویت محققان

در ۲۰ سال اخیر، دکتر استیون لابرگ (روانشناس آمریکایی) مطالعات بسیاری داخل بن ی رویای شفاف ادا داده است و پیش قدم این حوزه محسوب می شود. او مبدع یکی از محبوب ترین تکنیک های رویای مشعشع است و مطالعات او به محققان داخل کشف مزایای درمانی این امتحان در درمان اختلالاتی همچون اختلال سست شدن پس از سانحه (PTSD) ، کابوس های مکرر و اضطراب و تشویش، کمک بسیاری کرده است. طرفدارانش او را پدرخوانده ی تحقیقات رویای شفاف نامیده اند. 

تحقیقات لابرگ و محققان پس ازآن از او در تک فراوانی افرادی که قادر به تجربه ی رویای شفاف هستند، مدال می دهد اگر فردی چنین امتحان ای ندارد، در واقع جزو اقلیت ها است. چنانچه تا به حال رویای شفاف ندیده اید، در اقلیت هستید

داخل مطالعه ی ۲۰۰۴ گروهی از دانشجویان روانشناسی در آلمان، کامل انبازی کنندگان امتحان ی حداقل یک وهله رویای مشعشع درون عمر خویشتن داشتند. در مطالعه ۲۰۰۸ در ژاپن، ۴۷ درصد دانشجویان کارشناسی مورد مطالعه، تجربه ی رویای فروزان داشتند و ۱۹ درصد آن ها بوسیله طور مجدد (حداقل یک بار در ماه) رویای فروزان می دیدند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ در برزیل گزارش عدالت ۷۷ درصد افراد مورد مطالعه، رویای شفاف را تجربه کرده بودند. 

تجسس ی دیگری تو آلمان در سال ۲۰۱۲، تلاش کرد ارتباط ی رویای شفاف را با سن پیدا کند؛ به همین خاطر افراد مورد مطالعه، بین ۶ و ۱۹ سال بودند. این تجسس مدال قسط تا سن ۱۹ سالگی، بسیار از ۵۰ درصد افراد مورد مطالعه حداقل یک وهله رویای شفاف را تجربه کرده بودند و هرچه سن بالاتر می رفت، از دفعات تجربه ی آن کم تیز می شد. 

احتمالا چنانچه از اطرافیان خویشتن بپرسید آیا آن ها  تجربه ی رویای درخشنده دارند خواه خیر، از تعداد افرادی که بوسیله شما جواب مثبت می دهند، متعجب خواهید شد. 

ارزیابی حدودی تعداد افرادی که یک کود تو طول عمر رویای شفاف دیده اند، مقدور است؛ اما تعیین اینکه چه تعداد از آن ها به طور عمدی این تجربه را دارند، دشوارتر خواهد بود. دکتر دنیل ارلاخر، جستجوگر خواب و مدرس علوم ورزشی درون دانشگاه برن که در دو وارسی ای که درون بالا به آن ها اشاره شد، حضور داشته است، می گوید تعداد افرادی که در هفته چندین مرحله دستخوش رویای شفاف می شوند، حدود یک درصد است؛ و این ها دقیقا افرادی هستند که به پیشبرد تحقیقات مربوط به رویای براق دستیار زیادی خواهند کرد.مقاله ی مرتبط:نزول رویا چگونه بدن را بوسیله سمت نابودی می کشاند؟

خبر چنین افرادی در دنیای اینترنت حکم سختی نیست. انجمن های رویای شفاف در صفحات فیسبوک و وب سایت های مختلف از افراد دعوت می کنند تجربه های خود را با دیگران بوسیله پول اعانه بگذارند. سندیکا بین المللی مطالعه ی رویاها (IASD) هرساله کنفرانسی برپا می یواش که در آن رویاپردازان سراسر گیتی جمع می شوند تا با یکدیگر درباره ی تجربیات خود صحبت کنند. برخی از وب سایت های مربوط به رویای فروزان تا اینکه دوره های آموزش این مهارت را نمایش می دهند. کارکرد مغز هنگام رویای فروزان

فدایی افراد آنقدر تو دید رویای شفاف مهارت دارند که می توانند در حال خواب به محققان بفهمانند چه زمانی به شفافیت رسیده اند. در روشی که کیث هرن، (روانشناس انگلیسی) تو سال ۱۹۷۰ و استیون لابرگ درون سال ۱۹۸۰ ایجاد کردند، به افراد تک مطالعه گفته شد زمانی که داخل خواب بوسیله کود ی شفافیت رسیدند، مردمک چشم های ودیعه ی خود را عقب پلک از چپ بوسیله راست حرکت بدهند.

ازآنجاکه عضلات چشم در حالت REM برخلاف دیگر عضلات بدن، شل نمی شوند، حرکت چپ بوسیله راست مردمک چشم تو حالت خواب دقیقا شبیه حرکتی است که در حالت بیداری ارتکاب می شود؛ بدین نظام محققان باخبر می شوند فرد در خواب چه زمانی به شفافیت می رسد تا بتوانند عملکردهای عصبی، تنفسی، قلبی عروقی و سایر عملکردهای فیزیولوژیکی او را به طور دقیق نم مطالعه کنند. مقاله ی مرتبط:۶ اعتقاد لغزش درمورد رویا

به گفته ی لابرگ، مطالعات الکترومغزنگاری او تو سال ۱۹۸۰ علامت داد به طور کلی، ذهن در آستانه ی رویای مشعشع فعال تیز می شود. تیم تحقیقاتی او هنگام گذار بوسیله شفافیت،  واکنش فیزیکی خودمختاری مشاهده کرد: تعریق، افزودن تنفس و ضربان قلب و افزایش تصادفی حرکت مردمک چشم پشت پلک. از نظر او، چنین تاثیر هایی منطقی بود؛ چرا که «به شفافیت چسبیدگی در خواب، اتفاق غافلگیرکننده ای است، برای همین بدن و مغز نسبت به این غافلگیری واکنش مفت مدال می دهد.» 

تحقیقات جدیدتری نیز به طرز کار عدد هنگام رویای درخشنده پرداخته است. سرجیو موتا رولیم، محقق دانشگاه فدرال در برزیل، داخل مطالعه ی ۲۰۱۳ بر افرادی که در حال تجربه ی رویای براق بودند، متوجه افزایشی در امواج مغزی آلفا (امواج مرتبط با بیداری با چشم بسته) هنگام مرحله ی REM شد و این نعوظ نتیجه گرفت که رویای درخشنده نوعی «میکروبیداری» خواه زیرفاز جنین ی REM است. 

در معاینه ای داخل سال ۲۰۰۹ در دانشگاه فرانکفورت، اورسولا واس و تیمش وقت رویای شفاف، افزایشی در امواج گاما و انسجام (اندازه گیری تقریبی فعالیت های هماهنگ درون مغز) مشاهده کردند. محققان حدس می کنند دم تجربه ی رویای شفاف، پیوستگی منحصربه انفراد داخل مغز رخ می دهد؛ اما فرایند دقیق ابراز این اتفاق همچنان نامعلوم است. کاربردهای رویای شفاف

احتمالا بدیهی ترین کاربرد رویای شفاف، تصور و امتحان ی «شبه واقعی» انواع فانتزی ها و اتفاقات عجیب و سرگرم کننده در رویا است؛ بوسیله روش ای که انگار وسط بازی ویدیویی یا فیلمی قرار گرفته اید که سناریوی آن را خودتان نوشته اید و تمام وقایع مطابق اشتیاق شما پیش می رود. بااین حال، محققان معتقدند استعمال رویای شفاف می تواند ورای مشغولیت باشد و کیفیت زندگی ما را تو حالت بیداری گشایش ببخشد. 

تو مطالعه ی آزمایشی سال ۲۰۰۸ که به بررسی تأثیر فعالیت بدنی داخل رویا پیاده شدن پارامترهای قلبی عروقی پرداخته بود، افرادی که درون تجربه ی رویای شفاف تبحر داشتند، پس از آگاه کردن محققان با سیگنال حرکت چپ به راست چشم، یک سری فعالیت ها از یکسره تمرینات اسکات و شمارش را در خواب انجام دادند. ارلاخر و اشردل مخبر شدند ادا تمرینات اسکات دم رویای شفاف، باعث افزایش ضربان قلب در افراد تک معاینه شد. این یافته، بوسیله همراه مطالعات دیگر که بستگی ی فعالیت دم رویای فروزان با فعالیت حرکتی واقعی را نشان می داد، آویشن تحقیقاتی را به این نتیجه رساند که مسابقه فعالیت فیزیکی دم رویای مشعشع می تواند کنار عملکرد فرد درون حالت بیداری تأثیر مثبت بگذارد.

بوسیله طور مثال، مقاله ای که در سال ۲۰۱۳ در Medical Hypotheses منتشر شد، گزارش می دهد انجام انتزاعی مهارت های حرکتی می تواند توانایی فیزیکی عمل آن ها را افزایش دهد؛ بدین ترتیب، افراد با ناتوانی های جسمی می توانند بوسیله کمک رویای براق مهارت های حرکتی خود را گشایش بخشند. رویای شفاف تو کاهش کابوس، استرس و افسردگی کاربرد دارد

برخی مطالعات دیگر بوسیله کاربردهای درمانی رویای شفاف، به اختصاص تو علاج کابوس، اشاره کرده اند. بوسیله طور تخمینی، حدود ۸ درصد بزرگ سالان از کابوس مزمن رنج می برند. روانشناسان فرع ی ویژه ای به کابوس دارند؛ زیرا که از علائم شایع اضطراب، افسردگی و استرس پس از سانحه است.

در مطالعه ی آزمایشی سال ۲۰۰۶ درون دانشگاه اوترخت هلند، همدستی کنندگان پایین تر درمانِ رویای شفاف (LDT) قرار گرفتند؛ در LDT، بی همتا به کمک تمرینات شناختی و رفتاری قادر است بین انفراد های مربوط بوسیله کابوس با آگاهی از اینکه دارد رویا می بیند، وحدت سفت نرم. 

از باهم اتحاد کردن کنندگان خواسته شد برای کابوس های خود، آخر بندی متفاوتی متصور شوند. قسمت قسمت کردن تحت درمان رویای شفاف، پس از وارسی از کاهش چشمگیر بختک های خود معارفه داد؛ اما تنها تعداد اندکی از شریک کنندگان توانستند به شفافیت برسند و به طور آگاهانه رویای خود را تحول بدهند. این یافته نشان داد برخی جنبه های درمان LDT درون کاهش کابوس مؤثر است و لزومی ندارد بی تا حتما به شفافیت تو رویا دست پیدا کند. 

 اغلب تحقیقات علمی در تک کاربرد رویای شفاف بوسیله کاهش ترس ناشی از کابوس یا استرس پس از سرگذشت متمرکز است؛ اما فدایی از افرادی که تجربه ی رویای شفاف دارند، معتقدند با کنترل رویاهای خود موفق می شوند با آرامش بیشتری با موقعیت های استرس زا روبه رو شوند. برخی افراد هم مدعی شدند امتحان ی رویای درخشنده بوسیله افزایش قدرت خلاقیت و تصور آن ها کمک کرده است. تکنیک های رویای مشعشع

فدایی افراد گزارش داده اند صرف خواندن و فکر کردن درباره ی رویای شفاف، گاهی بخاطر تجربه ی بی وارستگی رویای براق کافی بوده است (ممکن است شما نیز با خواندن این مقاله به زودی چنین تجربه ای داشته باشید.)

ولی این طور اتفاقی بسیار نادر است. تجربه ی رویای شفاف، آن حزن به نعوظ آگاهانه، تکنیک های مختلفی دارد که بخاطر اولین وعده توسط لابرگ داخل کتاب «کاوش در جهان رویاهای درخشنده» در سال ۱۹۹۱ به چند مورد از آن ها پرداخته شد. تو اینجا، پنج تکنیک مؤثر و اسمی که حافظه شما را بخاطر امتحان ی رویای شفاف و کنترل خواب آماده می کند، شناساندن می کنیم: تکنیک های رویای مشعشع القای یادآورانه ی رویای فروزان (MILD)تست واقعیت (Reality testing)برگشت بوسیله خواب (WBTB) رویای فروزان آغازشده در بیداری (WILD) تکنیک حرکت انگشت (FILD)۱- القای یادآورانه ی رویای مشعشع (MILD)

 لابرگ در کتاب «کاوش در جهان رویاهای مشعشع» مخاطبِ دلبستگی مند به تجربه ی رویای شفاف را به آموزش خود برای امتیاز «تیر های خواب» اغوا می کند. در تکنیک MILD، فرید تلاش می کند تو خواب دنبال تیر هایی بگردد که با عالم واقعیت و بیداری در تناقض است و به این نظام متوجه می شود در حال خواب دیدن است. آگاهی از اینکه در حال رویا دیدن هستید، اولیه گام برای به دست گرفتن کنترل رویا است. 

برای یادگیری این تکنیک، چند هفته به نعوظ با قاعده رویاهای خویشتن را یادداشت و آماج هایی را که بوسیله نعوظ معمول تو خواب می بینید، مشخص کنید. برای مثال، خواب می بینید درحال پرواز یا سقوط هستید یا دارید از چیزی هزیمت می کنید که هرلحظه بوسیله شما نزدیک تر می شود؛ شاید تو عرش بیشتر از یک ماه می بینید خواه با افرادی روبه رو می شوید که سال ها است آن ها را ندیده بودید. مقاله ی مرتبط:اختلالاتی که منجر به رویا آلودگی شدید یومیه می شوند

طولانی این مقصد ها را در جای مشخصی یادداشت کنید تا دفعه ی اینده که بوسیله رویا رفتید و این نشانه ها در خواب پدیدار شد، ذهنتان آمادگی داشته باشد تا آن ها را به عنوان تیر های رویا امتیاز دهد. ۲- تست واقعیت (Reality testing)

شلنگ دوم پس از عمل تکنیک MILD، «تست واقعیت» است. بخاطر تست واقعیت، باید خود را روال بدهید تا خلال بیداری از خودتان بپرسید آیا واقعا بیدارید یا رویا می بینید. برای جواب دادن به این سؤال، کارهای مختلفی می توان ایفا داد؛ مثلا در آینه نگاه کنید که آیا تصویرتان معمولی بوسیله رویت می رسد؛ خواه با دستتان بوسیله اجسام فشار آورید و ببینید آیا از آن ها عبور می کند (برخی با انگشت های خود به کف دستشان ضیق می آورند)؛ به زمانه نگاه کنید و ببینید آیا قادرید زمان را بخوانید و آیا سرعت گذر زمان معمولی است (افرادی که تجربه ی رویای شفاف را داشته اند، گزارش داده اند بررسی زمان از روی ساعت هایی که در رویا ظاهر می شود، غیر ممکن است.) می توان از تست تنفس نیز مصرف کرد. تو این نحو متداول، پره های بینی خویشتن را به هم تنگ کردن بدهید و ببینید آیا هنوز می توانید نفس بکشید؛ بدیهی است چنانچه تو این حالت قادر به دم کشیدن از بینی هستید، دارید خواب می بینید. 

مثلا داخل فیلم تلقین،  کاب برای امتیاز حالت رویا از بیداری از توتم فرفره استفاده می کند؛ چنانچه فرفره بوسیله چرخش ادامه دهد، متوجه می شود خواب است؛ اما اگر فرفره از چرخش ایستاد، می داند که بیدار است.

توتم فرفره ی کاب؛ اگر همچنان به چرخش امتداد دهد یعنی دارد خواب می بیند

بخاطر فراگیری تکنیک تست واقعیت، می استعداد از هر روشی که آگاهی شما را از فضا پیرامون بالا ببرد، استفاده کرد. نصیحت می شود عزب یک روش بخاطر تست واقعیت انتخاب کنید و آن را چندین وعده در روز تکرار کنید. بدین ترتیب، ذهن خویشتن را عادت می دهید تا تا اینکه طی خواب تست واقعیت عمل بدهد و به محض متوجه شدن تناقض با واقعیت، مخبر فاز رویای براق خواهید شد. همچنین می توانید با انتظام زنگ گوشی، هر دو یا سه گانه ساعت یک بار بوسیله خود یادآوری کنید تا تست واقعیت را ارتکاب دهید. ۳- برگشت بوسیله رویا (WBTB)

داخل تکنیک «برگشت بوسیله خواب» (Wake Back to Bed)، درحالی که هنوز هشیارید، باخبر مرحله ی REM می شوید. برای مشق این تکنیک، متد های بسیاری وجود دارد که مد ترین آن به شرح عرشه است: زنگ آژیر خود را روی چهار یا پنج ساعت بعد از زمانی که بوسیله تخت خواب می روید، انتظام کنید. کمال مطلوب از این کار این است تا دوچرخه ‎ی خواب را درست قبل از دخول بوسیله مرحله ی REM متلاطم کنید. داخل افراد مختلف، زمان دخول بوسیله REM متفاوت است؛ پس زمان های مختلف را بخاطر دانا شدن امتحان کنید. با زنگ هشدار از رویا بیدار، از اورنگ بیرون شوید و بخاطر ۱۵ تا ۹۰ دقیقه (بازه های زمانی متفاوت را امتحان کنید؛ بخاطر اکثر افراد ۲۰ دقیقه کافی است) با فعالیتی مثلا کتاب خواندن، خویشتن را مبتلا کنید. هدف این است ذهن خویشتن را داخل این مدت هشیار نگه دارید؛ اما باید بتوانید بعد از این زمان دوباره به خواب بروید. به اورنگ برگردید و این کود با این عزم که استراحت است به محض خواب دیدن متوجه آن شوید، بوسیله رویا بروید. فداکار افراد برای افزایش احتمال تجربه ی رویای شفاف، هنگام مراجعت بوسیله رویا در این کود از «مانور حرکتی غیر ممکن» (IMP) استفاده می کنند. تو این روش، حرکتی را تصور کنید که انجام آن تو حالتی که فراغت گرفته اید، غیر ممکن است. مثلا اگر دست خود را پایین تر سرتان گذاشته اید، تصور کنید دارید آن را دست می کنید. این تخیل را آنقدر در ذهن خود تکرار کنید تا به خواب بروید. در حالت خواب می بینید چنین تصوری، «اصلی» و ملموس بوسیله نظر می رسد؛ این مقصد ای است که شما را از حالت رویا خود آگاه می درنگ.نتایج تحقیقی تو دانشگاه آدلاید استرالیا تو سال ۲۰۱۷ مدال انصاف از بین ۴۷ نفری که سه تکنیک تست واقعیت، MILD و WBTB را با هم امتحان کرده بودند، ۱۷ درصد شرکت کنندگان چیره شدند تنها هنگام یک هفته به رویای درخشنده دست پیدا کنند. در بین این افراد، موفقیت آن هایی که قادر بودند تو پنج دقیقه ی اول کامل کردن فرایند MILD بوسیله خواب روند، تقریبا ۴۶ درصد گزارش شده بود.  ۴- رویای شفاف آغازشده تو بیداری (WILD)

در تکنیک WILD، بی مانند مستقیما از حالت بیداری وارد رویای شفاف می شود و کاملا نسبت به گذار از بیداری به خواب آگاه است. اغلب موارد ثبت شده از رویای شفاف تو حالت خواب اتفاق افتاده است؛ اما این روش معکوس است. مطالعات نشان داده احتمال تجربه ی خروج از بدن، شناور بودن یا تصعید کردن، درون رویای شفافی که داخل حالت بیداری آغاز شده، بسیار بیشتر از آن هایی است که هنگام خواب موافقت می افتد. این تکنیک نسبت به روش های دیگر باطراوت خیس است و بوسیله تمرین و مهارت بیشتری نیاز دارد؛ در عوض، گفته می شود با این تکنیک می توانید هر زمان که اراده کنید، خبردار رویای درخشنده شوید. تو ضمن، گفته می شود درجه ی شفافیت اتفاقاتی که در تکنیک WILD تجربه می کنید، بیشتر از طرز های دیگر است. مقاله ی مرتبط:چگونه می توان شیوه های خواب را بهبود داد؟

گونه ایده آل برای شروع WILD این است که ۴-۶ ساعت پس ازآن از خواب بیدار شوید و تا یک ساعت وارد بمانید. در این مدت می توانید هر فعالیتی که به بیدار ماندن دستیار می کند، ارتکاب بدهید؛ اما بهتر است سراغ فعالیتی بروید که به رویای شفاف مربوط است (مثلا خواندن درباره ی آن خواه نگاه کردن به دفترچه ی رویاهایتان). قبل از رفتن به تخت خواب، تامین شوید طولانی عضلات شما شل و کشیده  و دمای اتاق ارزان است و نور، صدا یا هر عامل دیگری باعث اختلال درون رویا شما نمی شود. 

اکنون این شلنگ ها را ادا دهید: قامت آرامی (Relaxation)

در این تکنیک بدن باید درون اسودگی ترین حالت ممکن صبر گیرد. بهترین حالت شاوآسانا (حالت اسودگی) است که در آن به پشت دراز می کشید، دست ها را باز می کنید طوری که کف دست ها رو به سپهر باشد و پاها را بیشتر از عرض شانه باز می کنید. حالا چشم هایتان را ببندید، روی پیچش مطلق متمرکز شوید و به هیچ چیز فکر کردن نکنید. ایالت وهله آرام و عمیق نفس بکشید. اصلا حرکت نکنید. باید جسم تان را کاملا فراموش کنید. توهم هیپناگوژیک (توهم پیشاخواب)

در این مرحله، دنبال پلک هایتان لکه هایی رنگی (فسفن) واضح می شود و وارد حالت هیپناگوژیک خواه توهم پیشاخواب می شوید. هیپناگوژی (Hypnogogia) تجربه ی حالت گذار از بیداری به رویا است. زمانی که فسفن ها تعاقب پلک برملا شد، اذن بدهید هوشیاریِ شما را به سمت درون هدایت کنند؛ اما نگذارید حواس تان به آن ها پرت شود. هرچه تو این حالت غوطه ور می شوید، هیپناگوژی شکل های تیره تری به خویشتن می گیرد؛ مثلا صدا (آهنگ یا صدای افراد تو دوردست) یا درک های فیزیکی (حس غواص بودن خواه افتادن از سریر) را درون ذهن شما شبیه سازی می کند. در این حالت نباید به رویا بروید، از طرف برای ورود به رویای شفاف باید هشیار باشید. 

بی حد زود دنیای خواب درونی مقدمه به متحول شدن می کند و این تحول و تحول یا مستقیم از تصاویر هیپناگوژیک یا از فضای ورای میدان دید، لباس می گیرد. حالا آهسته در ذهن خود تکرار کنید: «دارم رویا می بینم». در این لحظه، وسوسه ی بوسیله خواب رفتن بسیار شدید است؛ اما نباید تسلیم آن شوید. تصویرسازی رویا درون ذهن (visualisation)

زمانی که الگوهای هیپناگوژیک به اندازه ی کافی مبهم شد، می توانید به معاون آن ها چشم اندازی سهل تو ذهن خود تصویرسازی کنید. برای تصویرسازی نیازی به مصرف از الگوهای هیپناگوژیک که می بینید، نیست؛ بلکه می توانید عاری توجه به این الگوها، تصاویری ورای میدان دید خویشتن را مجسم کنید.

تا جایی که می توانید به این تصاویر جزئیات تکثیر کنید تا حقیقی به نظر رسند. خیال کنید دارید آن ها را واقعا با چشمان خویشتن و در حالت بیداری می بینید؛ بعد خودتان به این چشم انداز بااطلاع شوید. به اطراف نگاه کنید؛ پشت سرتان را ببینید. حالا به دستان خود نگاه کنید، در محیط بدوید و آن را حس کنید. خیال کنید این بدن حقیقی تان است و بدن واقعی خویشتن را فراموش کنید. در نهایت به طور کامل از واقعیت جدا می شوید و فضا رویایی که تجسم کردید، کاملا شفاف و ملموس خواهد شد. به خودتان یادآوری کنید که خواب می بینید. از روش های تست واقعیت کاربرد کنید. اکنون شما بیدار رویای براق شده اید.  امتحان ی بیرون از بدن (OBE)

مجسم سازی کردن و تصویرسازی، راحت ترین و شاید بهترین روش بخاطر امتحان ی تکنیک WILD است؛ اما همیشه انجام آن امکان پذیر تراشیدن. اگر پیش از تجسم رویا وارد REM شوید، نمی توانید از بدن خویشتن جدا شوید و تو نتیجه دستخوش فلج رویا (sleep paralysis) می شوید؛ یعنی همان حالتی که عموم مردم درون ایران به آن «بختک» می گویند و در آن فرید کنترل ارادی به خشکی امدن عضلات خود ندارد، چون عدد تفکر می نرم هنوز در خواب است، درحالی که بی مانند هوشیار شده.

در حالت افلیج خواب، چشم شما هنوز بسته است؛ ولی خاطر می کنید دارید اتاق خود را می بینید. اغلب افراد خلال امتحان ی فلج خواب دچار باک و تپش می شوند (چون نمی توانند به قصد ی خود، عضلات شان را تکان دهند)، برای همین تصاویری که داخل آن حالت مجسم سازی می کنند، کابوس وار است. 

اگر هنگام تمرین تکنیک WILD دچار شل رویا شدید، تکاپو کنید آرامش خویشتن را حفظ و به خویشتن یادآوری کنید دارید رویا می بینید. شل خواب اساسا نوعی رویای مشعشع است و دانستن این موضوع به کاهش هیجان شما کمک می یواش. افلیج رویا می تواند فرصتی برای امتحان ی رویای شفاف باشد

شل رویا اگرچه بخاطر بسیاری از افراد تجربه ی دلهره آوری است؛ ولی داخل قیافه داشتن قوه ی تخیل، سیاق نیکی بخاطر تجربه ی رویای درخشنده است. بوسیله جای مجاهدت بخاطر دانا شدن، می توانید از این فرصت برای دیدن رویای مشعشع استفاده کنید. مثلا فرض کنید از بدن قفل شده ی خود خارج شده اید؛ یا اگر حساسیت می کنید چیزی شما را به تخت میخکوب کرده، می توانید در ذهن، خویشتن را به داخل تخت بکشید تا وارد صحنه ی دیگری شوید، یا خویشتن را تو هر فضای دیگری که دوست دارید تجسم کنید (مثلا با خودتان بگویید، می خواهم بوسیله پارک بروم). اگر افرادی در توهم شما حضور دارند (که معمولا بوسیله خاطر تپش شما، نیت خبیثی دارند)، آن ها را با حسی مثبت بپذیرید و از آن ها بخواهید به شما تو بیرون آمدن از بدنه تان و روبیدن بوسیله محیطی دیگر کمک کنند (مثلا بپرسید: می شود مرا بوسیله پارک ببرید؟). نکته ی کلیدی داخل این مورد «مقصود داشتن» است. وقتی انتظار داشته باشید آن ها به شما کمک کنند، حتما این کار را خواهند کرد. 

وقتی از بدن خود خارج آمدید، عاطفه می کنید همگی چیز شبیه خواب است. با ادا تست واقعیت می توانید به شفافیت کامل برسید و هرآنچه شناخت داشتید، تجربه کنید. 

نتایج مطالعه ی ارلاخرو استومبریس تو سال ۲۰۲۰ نشان انصاف ترکیب تکنیک WBTB و MILD برای افرادی که درون دیدن رویای براق احاطه قبلی نداشتند، مؤثر بوده است. ۵- تکنیک حرکت انگشت (FILD)

تکنیک لول انگشت (Finger-Induced Lucid Dreaming) زیرمجموعه ی تکنیک WILD و یکی از متد های جاهل معمول برای تجربه ی رویای درخشنده است. در این روش، زمانی که از خواب پریده اید و می خواهید دوباره به خواب بروید، فرض کنید مشت تان روی کلیدهای پیانو قرار خمود است. با انگشت رمز و پس ازآن با انگشت میانی خود روی کلید فشار بیاورید؛ انگار دارید دو نوت موسیقی را به تناوب اجرا می کنید.  

به حرکت تناوبی انگشت اشاره و میانی خویشتن ادامه بدهید؛ اما هربار انگشت را آرام تر از قبل لول بدهید تا جایی که لول انگشت ها نامحسوس شود. حواستان باشد تکرار حرکت انگشت ها را نشمارید؛ چون ذهن شما هوشیار سرمد خواهد ماند.؛ فقط به خود فرایند تکرار تمرکز کنید. بعد از مدت کوتاهی، تست واقعیت انجام دهید. اگر همه چیز درست پیش رفته باشد، به رویای شفاف راه نمودار خواهید کرد.

ازآنجاکه FILD بوسیله حرکت حاجت دارد (و لول معمولا رسیدن به شفافیت را مشکل می کند)، این تکنیک به مبتدیان وعظ نمی شود. شاید چندین هفته طول بکشد تا با این وضع بتوانید رویای شفاف را امتحان کنید. بیش به خودتان سخت نگیرید؛ ولی دلسرد غصه نشوید. بیدار شدن از رویای فروزان 

خروج از رویای شفاف با تکمیل دوچرخه ی خواب به دوست خود اجرا می شود یا سروصدایمحیط دوروبر ممکن است شما را از خواب باخبر کند؛ ولی اگر مایل بودید زودتر از رویای مشعشع بیرون شوید، می توانید وضع های زیر را تجربه کنید: با صدای بلند درخواست کمک کنید. گفته می شود فریاد زدن داخل رویا به مغز می گوید دم باخبر شدن است. پلک بزنید. پلک کوفتن پشت سر هم ذهن را برای خبردار شدن آماده می نرم. در خواب، به رویا بروید. مقاربت در خواب می تواند شما را در روحانی پا بر جا بیدار کند. تقلا کنید مقصد یا کتابی را درون رویا بخوانید. تلاش برای خواندن، پاره هایی از مغز شما را فعال می کند که در REM به فقره نمی روند. خطرات رویای شفاف 

تحقیقات درون مورد رویای شفاف بر مزایای احتمالی آن بخاطر گشایش کیفیت زندگی در حالت بیداری تمرکز دارد؛ ولی ممکن است تأثیرات منفی داشته باشد. یادگیری تکنیک های تجربه ی رویای براق به تلاش و ثانیه یدکی نیاز دارد، ممکن است تو کشش روز حواس شما را از فعالیت های دیگر پرت کند خواه آرامش خواب شما را به بی آرامی بریزد. 

از طرفی، تجربه ی رویای درخشنده شاید بخاطر فدایی خوشایند نباشد. ممکن است بوسیله شفافیت برسید؛ اما نتوانید رویای خود را کنترل کنید و درنتیجه دچار دلهره و وحشت شوید. رویای شفاف داخل پیاده شدن مزایا، می تواند خطراتی همچنین داشته باشد

ازآنجاکه تکنیک های WBTB و WILD بی همتا را به بیدار شدن در نیمه ی شب وادار می کنند و تو خواب و قرار او اختلال ایجاد می کنند، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در الگوی خواب شود. تجربه ی زیاد از حد رویای مشعشع ممکن است بی مانند را از واقعیت جدا کند تا جایی که فکر کند دنیای واقعی تیمار خواب است. شخصیت مال با بازی ماریون کوتیار را در فیلم تلقین به اندیشه دارید؟

اختلالاتی که در الگوی رویا خلق می شود ممکن است در برخی افراد منجر به افسردگی شود. فلج خواب که امکان پذیر است در معلول انجام تکنیک WILD اتحاد بیفتد، برای بسیاری افراد امتحان ی دلهره آور و ناخوشایندی است و تحصیل کنترل آن امکان پذیر است طول بکشد. 

رویای شفاف می تواند سرگرم کننده باشد و حتی برای کاهش اضطراب، کابوس و قدرت بر ترس مفید واقع شود؛ اما در به خشکی امدن این فواید، مشکلات و دردسرهایی دارد. اندرز می شود قبل از امتحان این روش ها برای تجربه ی رویای شفاف، تمام جوانب آن را با درنظرگرفتن مزایا و معایب آن بسنجید و پس ازآن برای به مشت آوردن این مهارت اقدام کنید. 

اگر شما کاربر زومیت تجربه ی رویای شفاف دارید یا بوسیله معاون یکی از این تکنیک ها خواه روش های دیگر، توانستید کنترل رویای خود را به مشت بگیرید، تجربه ی خویشتن را با ما به پول اعانه بگذارید.  بیشتر بخوانید:شرکت داروسازی مرک تاسیس واکسن کرونا را به برهان نتایج ضعیف ایستا می کندپژوهش های جدید آلزایمر؛ گامی رو به جلو در شناسایی رگ های آسیب پذیرتحریک مغزی شخصی شده علائم افسردگی شدید را تسکین می دهداپل بانگ داد: آیفون ۱۲ را به ضربان ساز جعلی قلب نزدیک نکنیدواکنش های آلرژیک دربرابر واکسن کووید مدرنا متجاوز نادر است