آموزش انتصاب ویندوز ۱۰ روی رزبری پای ۴

رایانه رزبری پای (Raspberry Pi) معمولا با سیستم عامل های لینوکس مثل Raspberry PI OS کار می کند؛ ولی چه می شود اگر بتوانیم روی آن ویندوز ۱۰ انتصاب کنیم؟ به طور رسمی تنها سیستم عامل مایکروسافت برای پای نسخه باستانی Windows 10 IoT Core است که فقط به شما امکان می دهد کد ویژوال استودیو را درون رایانه تان اجرا کنید؛ ولی به عنوان سیستم عامل مستقل با رابط کاربری گرافیکی کار نمی درنگ. به عبارت دیگر هیچ ویندوزی تو کار نیست؛ بااین حال، پشتیبانی نکردن مایکروسافت عایق از آن نشده است که فداکار از توسعه دهندگان خلاق راهی برای اجرای نسخه تمام دسکتاپ ویندوز ۱۰ در رزبری پای پیدا کنند.

سال ۲۰۱۹، شماره ای مجاهدت کردند نسخه هک شده ویندوز ۱۰ را روی رزبری پای نصب کنند. با اینکه آن ها توانستند پس از تقلا های پیاپی این کار را انجام دهند، درنهایت حکم با این سیستم بیش دشوار بود. ترفیع های اخیر دنیای فناوری امکان اجرای ویندوز ۱۰ روی Raspberry Pi 4 را تا حدی مقدور کرده است. در پیغام حاضر، نصب ویندوز ۱۰ روی رزبری پای آموزش داده شده است. باوجوداین ، پیش از شروع به این نکته توجه کنید که این ثمر عضوی از قوم مایکروسافت محو و آموزش تصویری که درادامه مشاهده می کنید، حاصل مجاهدت گروهی ترقی دهنده خلاقی است که غرض گرفته اند با همکاری یکدیگر این فرمان را ارتکاب دهند.

امیر داهان و مارسین و پیت باتارد وظیفه ادا بخش های مختلف این پروژه را برعهده خمود اند. بعضی از فایل هایی که بخاطر ادا این کار به آن ها نیاز دارید، بوسیله طور دائم تو حال تحول هستند؛ تو مولود برای دانلود آن ها باید به گروه دیسکورد Windows on Raspberry Pi بروید؛ یعنی مکانی که همه توسعه دهندگان داخل آنجا حضور دارند و بوسیله روزرسانی های مختلف را به وجه اشتراک مجله می گذارند. توجه کنید که این اسلوب تعهد قانونی یا امنیتی ندارد؛ پس، باید با مسئولیت خویشتن آن را ادا دهید.   

درون زمان نگارش این مقاله، پروژه مذکور بوسیله راه شگفت انگیزی چیره عمل می کند؛ ولی هنوز جای پیشرفت وجود دارد. برای مثال، پردازنده های تویی اترنت و بلوتوث و GPIO رزبری پای فرمان نمی کنند؛ بنابراین برای آنلاین شدن، به دانگل USB Ethernet یا USB Wi-Fi حاجت دارید.  افزون براین، نغمه ازطریق HDMI داخل دسترس نیست؛ اما دسترسی به صدای بلوتوث ازطریق دانگل بلوتوث USB امکان پذیر است.

ابزار موردنیاز برای انتصاب ویندوز ۱۰ روی رزبری پای ۴:رزبری پای ۴ (۴ یا ۸ گیگابایتی)کارت میکرواس دی ۱۶ گیگابایتی یا بیشترویندوز ۱۰ کامپیوتردانگل USB به اترنت یا وای فایدانگل بلوتوث (چنانچه بلوتوث می خواهید)صفحه کلید، ماوس، HDMI و پاور بخاطر رزبری پای خود نحوه نصب ویندوز ۱۰ روی رزبری پای ۴ابتدا آخرین نسخه پیش از ترویج ادوات WoR را دانلود و فایل های آن را اکسترکت کنید.بعد به سرور دیسکورد Windows on Raspberry Pi روال بزنید و به پاره دانلودهای کانال بروید. از آن تقدیر جدیدترین نسخه حالت تثبیت شده فایل لازم را دانلود کنید.درادامه ابزار WoR Alpha را باز و زبان خویشتن را انتخاب کنید.

اینک زمان آن فصیح است که میکرو اس دی خود را وارد و درایو سلیقه را انتخاب کنید (در حال حاضر، حالت Raspberry Pi 4 تو حال آزمایش است؛ اما قاهر شده در آزمایش ها سربلند بیرون بیاید).

ویندوز خویشتن را روی ARM image تفویض کنید.

زمان حال باید آخرین نسخه درایورها را از خداوندگار دانلود کنید.

از آخرین سیستم عامل موجود UEFI استفاده کنید.

داخل این مرحله، به پیکربندی ها نگاه و آن ها را بررسی کنید. اگر از آن ها راضی هستید، دکمه Next را بزنید.

همگی گزینه ها را پیش از کوفتن تکمه Install باردیگر مطالعه کنید.

مراحل انتصاب سپرده به سرعت کارت میکرواس دی حداکثر دو روزگار طول می کشد.اکنون زمان آن روان است که فایل RAM fix for Rpi 4 را از سرور Windows On Raspberry Pi در دیسکورد دانلود کنید. قرین فایل دیگر، این مورد را همچنین اکسترکت کنید.فایل winpatch.exe را در درایو C کپی کنید.درایو حاوی ویندوز ۱۰ را پیدا کنید.درادامه Command Prompt را به عنوان Administrator باز کنید و به درایو C بروید.درایور یواس بی را وصل کنید تا پورت های آن روی Raspberry Pi 4 فعال شود. معروفیت درایور را تبدیل دهید تا با نصب شما مطابقت داشته باشد.رزبری پای را اورکلاک کنید. این مرحله اختیاری است؛ اما اگر تدبیر خنک کننده می خواهید بسیار پند می شود. فایل config.txt موجود درون درایو BOOT را تصحیح و این دو خط را در انتهای آن اضافه کنید. اورکلاک کردن بوسیله رزبری پای امکان خنک سازی را افزایش می کند: over_voltage=6 و arm_freq=2000.میکرواس دی را بیرون و بوسیله رزبری پای ۴ متصل کنید. بعد صفحه کلید، ماوس، صاعقه و… را نیز به آن وصل کنید.اکنون تنها کافی است که مراحل استاندارد انتصاب ویندوز ۱۰ را عقب کنید. پس از مدت کوتاهی، آماده کاربرد از ویندوز ۱۰ در رزبری پای ۴ خود هستید.بوسیله عنوان administrator بخش Command Prompt را باز کنید و این دستور را بخاطر کوشا کردن ۳ گیگابایت RAM عمل کنید: bcdedit /deletevalue default truncatememory. برای اجرای اجازه Enter را تنگ کردن دهید.حالا رزبری پای خویشتن را برای اعمال تغییرات به روزرسانی بوت کنید.

برای دسترسی به شبکه، از تبدیل USB به اترنت یا دانگل وای فای سازگار استفاده کنید.با دو بار کلیک روی نماد Microsoft Edge آن را روی جهیز خویشتن گمارش کنید.این اپلیکیشن به همان متد معمول ویندوز نصب می شود. نرم افزارهای GIMP Photo Editor و Arduino IDE همچنین پیش زیرفون برای آزمایش عملکرد ویندوز روی آن گمارش شده بودند که هر دو آن ها عملکرد نسبتا دهش داشتند. البته می شود از آن ها عزب بخاطر انجام کارهای پایه ای و سبک مصرف کرد.چگونگی عملکرد ویندوز ۱۰ روی رزبری پای

داخل آزمایش ها، عملکرد ویندوز ۱۰ روی رزبری پای تقریبا مانند دستگاه های رده پایین است. ویندوز ۱۰ روی این دستگاه قابل استفاده است؛ ولی برای کارهای روزانه نمی قابلیت به آن اعتماد کرد؛ برای اینکه غلبه لازم برای ارائه خدمات را ندارد. زمان بوت شدن دستگاه با ویندوز ۱۰ بوسیله طور درخورتوجهی تمام تیز از زمانی بود که رزبری پای ۴ از جهیز عامل واقعی خود استفاده می کرد. شاید باور نکنید؛ ولی بوت شدن این دستگاه ۲ دقیقه و ۱۲ لحظه طول کشیده است.

پس از نصب ویندوز ۱۰، حساسیت کلی استفاده از محصولات مایکروسافت به کاربر نقل مکان می شود. مرورگر اج همچنین امتحان نسبتا لذت اندکی برای گشتن تو اینترنت خلق کردن کرده است؛ البته اجرای سایت های سنگینی مشابه یوتیوب یکی از مشکلات مرورگر اج داخل رزبری پای ۴ وجود.مقاله های مرتبط:با بهینه جایگزین های رزبری پای در سال ۲۰۱۹ آشنا شویدرسپ بری پای 3 با پردازنده ۱۰ برابر سریع زیرفون از نسل پیش شناساندن شد

در آزمایش ارتکاب شده بخاطر بررسی عملکرد دستگاه، سه گانه برنامه GIMP Photo Editor و Arduino IDE و Python 3.8 روی ویندوز ۱۰ گمارش شد. هر سه نرم افزار درون حالت نصب ۳۲ بینی دانلود شده و درنهایت نیز بدون مشکل خاصی آماده کار بودند. درون بین آن ها، GIMP Photo Editor به نوع دوستی اجرا شد و تنها دشوار سرعتش حیات که درمقایسه با نرم افزارهای تصحیح عکس دیگر کُند بود. نرم افزار Arduino IDE نیز آهسته کار می کرد و دلیل اصلی این کُندی اجرای جاوا داخل پس شالوده به مایه این اپلیکیشن است. البته اگر صبور باشید، طی استعمال از این برنامه می توانید تجربه خوبی کسب کنید.

استوار است که سه گزینه بالا با توفیق نصب شدند؛ اما آزمایش سابق الذکر مدال عدل که این اتفاق بخاطر همه نرم افزارها صورت نمی دهد. هنگامی که Visual Studio Code امتحان شد، این کند ابزار از نصب شدن داخل این محیط امتناع کرد؛ ولی تو مقابل Python 3.8 به راحتی گمارش و بدون هیچگاه مشکلی ایفا شد.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره اجرای ویندوز ۱۰ روی رزبری پای ۴ چیست؟بیشتر بخوانید:دانشمندان علوم کامپیوتر تراب سرسبد پروتکل های رمزنگاری را بوسیله مشت آوردندNothing؛ استارتاپ جدید غصه مبنا گذار وان پلاس با چشم اندازی عجیباطلاعاتی مالی AMD از درآمد درخورتوجه این همدستی خبر می دهدکارکنان گوگل اتحادیه بین المللی Alpha Global را تشکیل دادندرزبری پای ۴۰۰؛ داستانی از فرایند تولید کامپیوتر کیبوردی ۷۰ دلاری