پل غلتان Cody Dock؛ جسارتی معمارانه با مرام احیای جاذبه های طبیعی فراموش شده

مقاله های مرتبط: پل موسی، جایی که آب بخاطر گذر شما سیاق باز می بطی ء 10 پل شگفت انگیز دنیا

پل غلتان Cody Dock ایده ی خلاقانه ی توماس رندال پیج (Thomas Randall-Page) معمار انگلیسی است که مسیری برای گذر افراد از گردنه ی لنگرگاه Cody ایجاد خواهد کرد و درعین حال، مانع از گذر و ممارست کرجی ها درون زیر پل نیز نخواهد شد. لنگرگاه Cody در شرق لندن که جزئی از میراث تاریخی به جای مانده از دوران ملکه ی ویکتوریا به حساب می آید، مدت ها است به برهان بی توجهی مسئولان و ساکنان بومی، بوسیله محلی بخاطر انباشت زباله تبدیل شده است. داخل سال های اخیر، بنیاد خیریه ی Gasworks Dock Partnership با همکاری نیروهای نامزد تقلا هایی برای احیای این لنگرگاه با هدف تبدیل آن به پیشگام اقتصادی فرهنگی آغاز کرده است و توماس رندال پیج امیدوار است این پل غلتان فولادی به نماد جامعه ی بی سابقه خلاقی بدل شود که Cody Dock را متحول خواهند کرد.

این سازه متشکل از فریم مربع شکل فولادی است که با حرکت روی ریل های موج دار انتصاب شده پهلو دیواره های آب راه، می تواند از پل پیاده رو به طاقی بخاطر عبور قایق ها تحول لباس دهد. بوسیله کارگیری وزنه های تعادل درون چهارچوب فولادی این پل، ایده ای متأثر از سر های رایج مهندسی در دوران ملکه ی ویکتوریا است که امکان بازگشت سازه بوسیله وضعیت قبلی را، عاری احتیاج به نیروی موتور یا الکتریسیته فراهم می آورد. 

رندال پیج درون این باره می گوید: این پل با عزا بوسیله موازات دست خط آبی که از روی آن عبور می کند، بیش از هرچیز قرضه دار پیشینیان ویکتوریایی خود است. آن ها می دانستند حرکت دادن سازه های سنگین و بزرگ مستلزم حیات نوعی تعادل در سیستم است و طرح من دقیقا بر همین مبنا ادا می بطی ء. امیدوارم این پل به عنوان بخشی از پروژه ی بلندپروازانه ی احداث پیاده راه و حروف چرخه موتور داخل دنباله رودخانه «لی» بتواند بوسیله نماد جامعه ی خلاق و پویایی تبدیل شود که اینجا درون حال شکل گیری است.

جمع آوری بودجه برای احداث این پل که از حدود چهار ماه پیش داخل وب سایت Spacehive آغاز شده است، تا اواخر اوت ادامه خواهد داشت. توماس رندال پیج جزئیات این پروژه را در ویدئویی تشریح کرده است که باهم می بینیم.

دانلود از آپارات بیشتر بخوانید: از کار افتادن دوباره نبوغ لئوناردو داوینچی با بازسازی طرح او برای ساخت کامل ترین پل دنیا چرا هیچ پلی روی رود آمازون ساخته نشده است؟ فروریختن پل های ضعیف در ایتالیا چرا معماران طراحان تجربه کاربری چیره دستی می شوند نقشه کشی داخلی آپارتمان؛ ایده ای مینمالیستی و آرامش بخش