رسم اربعین ۹۹ بررسی شد

بوسیله گزارش ایسنا به نقل از موجودی معارفه رسانی حج، نشست کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه داخل امور حج و زیارت ـ، حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی ـ رییس و اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ـ، احمد محمدی فر ـ ادیب ستاد مرکزی اربعین ـ و نمایندگان متجاوز از ۲۰ دستگاه و نهاد مرتبط با موضوع اربعین برگزار شد. با توجه به عالمگیر ویروس کرونا در دنیا و تحت تاثیر قرار دریافت برگزاری اجتماعات مختلف، تو بیش از ۱۰ کارگروه وابسته به این کمیته، سناریوهای مختلف و برنامه های آینده درباره عادات اربعین  تک مباحثه و تبادل رویت استراحت گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین نواب ـ نماینده اما ملا درون امور حج و زیارت ـ با رمز بوسیله وضعیت ویروس کرونا در عراق از عموم شهرهای کربلا و نجف، تقریر کرد: همانطور که تو تک حج با حضور کارشناسان، سناریوهای مختلف طراحی شد و آمادگی بخاطر گسیل زائران به حج با هر ظرفیتی بود داشت، برای اربعین نیز باید این برنامه ریزی انجام شود تا در زمان خویشتن تصمیم نهایی اتخاذ شود.

نواب توصیه کرد: کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین و دیگر کمیته های ستاد مرکزی اربعین باید با یکدیگر تعامل داشته و موکب ها همچنین برای چگونگی فعالیت با توجه بوسیله شرایط پیش رو آمادگی لازم را داشته باشند.

وی از اربعین که عشق به معصوم حسین و اهل بیت (ع) را در اصالت پیروان مکتب حسینی قرار داده است، بوسیله عنوان یک فرصت طلایی اشتهار برد و اصرار کرد: از این فرصت باید تام و کامل بهره برد ودر برنامه ریزی ها شعور، درک و شور حسینی محور قرار گیرد.

او با بیان این که هر سال باید برای رسم اربعین یک سرمشق و پروگرام ای به قصد فهم اشتراکی و کاربرد افراد مدل سازی و ارائه شود، اظهار کرد: اربعین آینده اولیه اربعینی است که بدون حضور سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد؛ لذا باید  برنامه و تدبیر مفت برای آن اندیشیده و نقشه کشی شود.  

نواب در دنباله با اشاره به توصیه های هفت گانه مقام معظم رهبری درون بیانیه گام دوم انقلاب، مراسم اربعین را فرصت بسیار مناسبی برای طرح و توجه دادن به این توصیه ها دانست و ابرام کرد: علم و پژوهش بعنوان یکی از رویکردهای واقعی برنامه های اربعین باید در اولویت راحتی گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به شعاری که برای حج امسال انتخاب شده بود با عنوان حج، معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی، گفت: محورهای این شعار با توجه بوسیله سخنان و رهنمودهای مقام معظم رهبری استخراج شد و شما نیز با توجه بوسیله مخاطبینی که دارید هرسال می توانید با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب شعاری را گزینش و ممتاز کنید.

وی بعد یادآور شد: وزیر حج عربستان حضور در مراسم حج را برای زائرانی که داخل عربستان نیستند، منتفی اطلاع دادن کرده است، بنابر این مسلمانان از کشورهای مختلف امسال بوسیله عنوان زائر بیت الله الحرام بوسیله سرزمین وحی گسیل نخواهند شد.

نواب افزود: ممتاز کردن محورهایی همچون سبک زندگی، اقتصاد، جاه ملی، معنویت و اخلاق می تواند در بین مخاطبان مراسم اربعین تاثیرگذار بوده و در سطوح مختلف توجه ها را طلبیدن یواش.

نماینده اما فقیه در امور حج و زیارت همچنین به شعارها و اشعاری که تو دوران دفاع مقدس روی لباس رزمندگان نقش ودیعه بود، اشاره کرد و گفت: این روزها روی لباس خدمتگذاران سلامت که داخل مراکز درمانی از بیماران کرونایی حراست می کردند استاندارد این شعارها و رباعیات دیده می شود که در جای خود تاثیرگذار است و فضای ربط این عزیزان با حق تعالی را داخل اذهان تداعی می کند.

نواب درون دنباله از کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین خواست به معرفی برخی یاران امام حسین (ع) که تاثیرگذار و از خصلت های اخلاقی والایی برخوردار بودند ولی در تاریخ به آنها کمتر اشاره شده است، بیشتر بپردازد و این شخصیت ها را برجسته نرم.

انتهای پیام